Edycja 4

Justyna Machnicka

Plakacistka, projektantka znaków graficznych, interfejsów, wydawnictw. Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie (w tej chwili Akademia Sztuki w Szczecinie). Doktorat na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Twórczyni i pomysłodawczyni Międzynarodowego Przeglądu Plakatu Autorskiego Roller Poster, fundatorka i wiceprezes Fundacji Generalnie Sztuka. Współpracuje z kwartalnikiem Przekrój prowadząc rubrykę „Ładne strony”. Pracuje na Wydziale Sztuk Wizualnych na szczecińskiej Akademii Sztuki. Prowadzi Pracownię Wydawnictw i Publikacji Cyfrowych.

To właśnie plakat, który jest na pograniczu działań artystycznych i użytkowych jest dla niej formą szczególnie ważną spośród różnorodnych form dizajnu, którymi się zajmuje. Wśród plakatów, które projektuje znajdują się plakaty anonsujące o charakterze kulturalnym oraz plakaty autorskie, które charakteryzują się całkowitą autonomią w jej działaniach twórczych.

Brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach plakatu. Jej plakaty zostały opublikowane między innymi w albumie Oto Sztuka Polskiego Plakatu autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej.