O przeglądzie

Od 2012 roku tworzę autorski projekt pod nazwą „Roller Poster" z obszaru sztuki plakatu, który był częścią praktyczną mojej pracy doktorskiej, obronionej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej. Roller Poster jest w jakimś sensie kontynuacją tej pracy. Pierwotnie był wirtualną platformą skupiającą polskich plakacistów. Z czasem przeobraził się w cykliczny Przegląd Plakatu Autorskiego. Od 2017 roku, dzięki potencjałowi Roller Poster oraz wielkiej przychylności samych projektantów i miłośników dizajnu, zmieniliśmy formułę z ogólnopolskiej na międzynarodową. Pierwszy Ogólnopolski Przegląd Plakatu Autorskiego Roller Poster gościł w przestrzeni galeryjnej centrum sztuki współczesnej TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie i trwał od 17 czerwca do 18 lipca 2014 roku. Wystawa ta odbyła się dzięki wsparciu zachodniopomorskiej firmy Cellco.

Do tej pory miały miejsce dwie edycje ogólnopolskie (2014 i 2016 rok) i jedna międzynarodowa edycja Przeglądu (2017). Naszym powodem do dumy była wystawa plenerowa w ramach 3. edycji Roller Poster w Szczecinie na Alei Kwiatowej, która odbyła się w trakcie trwania finału regat The Tall Ships Races 2017. Według ankiety organizatorów regat, okolice w których pokazywane były plakaty z Przeglądu Roller Poster, odwiedziło rotacyjnie około 300 tysięcy osób, w tym 20,9 % turystów z zagranicy i 57,65 % turystów z Niemiec.

Plakat zmienia swoje oblicze i definiuje się na nowo. Właśnie plakat autorski, który często nazywany jest „fałszywym plakatem” i jest niejednokrotnie publikowany przez artystów tylko w internecie, postanowiliśmy prezentować w „realu” w ramach cyklicznego Międzynarodowego Przeglądu Plakatu Autorskiego Roller Poster. Naszym priorytetem jest popularyzacja plakatu autorskiego (self-edition) i eksponowanie go w otwartej dla wszystkich przestrzeni publicznej.

W 2018, razem z Zuzanna Jędrzejewską powołałam do życia Fundację Generalnie Sztuka. Inicjatywa ta zrodziła się w Szczecinie, mieście jeszcze nie do końca odkrytym, które od kilku lat pozytywnie zmienia się i rozwija kulturalnie. Stolica Pomorza Zachodniego staje się miejscem pełnym energii, przyjaznym dla sztuki i dizajnu. Mamy świetne położenie, nad piękną rzeką Odrą, blisko nad morze i do sąsiedniego Berlina, stolicy kulturalnej Niemiec. Szczecin jako miasto posiada niewykorzystany potencjał wielu młodych i zdolnych ludzi, z głowami pełnymi fantastycznych pomysłów, w które warto jest zainwestować tu na miejscu. W tej chwili głównym działaniem Generalnie Sztuka jest organizacja IV edycji Międzynarodowego Przeglądu Plakatu Autorskiego Roller Poster, który ponownie zagości w przestrzeni miejskiej Szczecina.

Wychodzimy ze sztuką w miasto!

Justyna Machnicka